börek, şarap, sen ve ben…

Bir süredir yazmak istediğim bir konu vardı, börek, ayran, sen ve ben…sanırım anladınız…Saygıdeğer Aile ve Sosyal Politikalar Bakanım bir zamanlar şöyle demiş: Müslüman bir kadın börek yapmayı bilmiyorsa o aile dağılmaya mahkumdur. Sevgili bakanımın dediği gibi, bence de evlilikte börek olayı çok önemli… Buna şiddetle itiraz edenler, bence börek yapmayı bilmedikleri için bunun ezikliği altında kalmamak adına zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyorlar. Gerçi sayın bakanım, böyle bir şey söylediğini hatırlamadığını ve kurmaylarına bunun araştırılması için talimat verdiğini söyledi ama ben buradan bakanıma seslenmek istiyorum: canım bakanım, söylemişsinizdir kesin… yani, velev ki söylemediyseniz bile bu lafın altına imza attığınıza eminim, atın da zaten, bu evlilik düşmanlarının gazıyla geri adım falan atmayın, biz arkanızdayız.

Şahsen ben 16 yıldır resmen evli biri olarak, böreğin evlilik kurumunun temel taşlarından biri olduğunu, böreğin bir felsefesi olduğunu, bir yaşam biçimi, hayata bakış penceresi olduğunu söyleyecek kadar tecrübem olduğunu düşünüyorum.

Börek neydi? Börek, emekti bir kere… pişerken eve yayılan kokunun dili olsa, devam, devam evliliğe devam diye haykırdığını duyar, o koku o evde kaldığı sürece eşlerin birbirlerine daha da yakınlaştığını hissedersiniz… artık bunları konuşmanın vakti geldi 21. yüzyılda… yıllarca tabu haline getirip, konuşamadığımız şeyler, sayenizde konuşulmaya başlandı sevgili bakanım.ama tabi bunları konuşmamızı istemeyen, ilerlememizi içine sindiremeyen, evlilik kurumuna neo klasik aristokrasi mantığıyla bakan birtakım güruhlar, bunu istemezler elbette…bunların arkasında kimler var biz çok iyi biliyoruz…bu anti-börek lobisi varya anti-börek lobisi birtakım ekonomik ve siyasi rant uğruna evli insanları manipüle etmeye çalışıyorlar ama biz yemeyiz bunları canım bakanım…Bakın şimdi bunlar, evlilik kurumuna saygısı olmayan, batının ilmini değil, ahlaksızlığını almış, alçak müfterilerdir !!! ayyy çok sinirledim valla bak….

Neyse konuyu dağıtmayayım…Evet börek neydi? Börek emekti, aşktı börek..yeri gelir kıymayla soğanın birleşmesiyle, yeri gelir peynirle maydanozun dansıyla yerleşir soframıza, ordan kalbimize ve bütün ruhumuza…mis gibi pişen bir böreğin, yerken çıkardığı çıtır çıtır ses, kalbimize yapılan bir resital gibidir aslında… …her çıtırtı biraz daha yaklaştırır sizi birbirinize ve o resitalin nerde son bulacağını tahmin edersiniz yani şapşikler…varsa evliliğinizde bir sorun, efendim bir çatırdama, böreğin çıtırtısına kulak verin, aile terapisti ya da psikolglara para dökmeyin…


börek, şarap, sen ve ben…” için bir yanıt

  1. ironiye alkış! bayan börekle kurtardı ya biz erkekler;)) siyasideki bu bakış açısı Havvanın Ademi cennetten kovdurmasından bile daha eski, yazık memleket kimlere emanet

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s