George ORWELL-1984

(Bence de George Orwell hayatta olsa, ayakta alkışlardı, yarattığı distopyanın gerçekleştiğini gördüğünden ve öngörüsünü doğru çıkarttığından saygıyla eğilirdi herhalde önünde )

 

George Orwell’in 1984 romanı, siyasi bir kurgu roman, hatta siyasi bir bilim kurgu da diyebiliriz. Bilim kurgu tarzı ağır basmasa da hissettiriyor kendini. Yazım tarihi 1948 olan roman, sosyalist devrim yapmış, 1984 İngiltere’sinde geçiyor. Sosyalizm eleştirisi, kapitalist sistem güzellemesi şeklinde okunabilen kitap, aslında sistemin adı ne olursa olsun ister diktatörlük deyin ister oligarşi deyin güce dönüştüğünde olabilecekleri kurgulamış ve sunmuş bizlere. Rus sosyalizmi eleştirisi olarak da bakanlar vardır sanırım ki direkt bunu düşünerek de yazmış olabilir tabi yazar, bilemiyorum. Özellikle kitabın ilk bölümlerine ciddi bir sosyalizm eleştirisi var ancak, kendisinin de sosyalist düşüncede olduğunu tahmin ettiğim yazar(iyimser bir düşünce midir bilemiyorum, kitabı bitirdikten sonra özellikle yorumlara bakmadan bu düşüncelerimi yazıyorum)bence bunu, eleştiriye kendinden olanla başlayarak samimiyet kazandırmak istemiş olabilir. Ya da derin bir ironi de olabilir. Ya da sistemlerin tamamı için, var olabilecek sorunlar olduğunu düşünmüş olabilir. Ya da sistemlerin bir kurtuluş olmadığını söylemeye çalışmış olabilir. Ya da her sistemin güce dönüşebileceğini söylemiş olabilir. Yani bir sürü şey düşünülebilir kitapla ilgili.

Özetlersem eğer, her sistemin kendi hiyerarşisi ve sınıflarını zamanla yarattığı ve bu sınıflar içinde eğer kıyaslama şansın yoksa ezildiğinin farkında olmayacağını, sistemler içinde mülkiyetsizliğin mümkün olmadığını, toplum tarafından empoze edilen öğretileri kendi düşüncemiz zannettiğimiz yanılgısına kapılıp, bu motivasyonla hareket edebileceğimiz ihtimalini, kelime dağarcığımızın kendimizi ifade etmenin de ötesinde düşüncemizin şekillenmesinde ne kadar etkili olduğunu, yazılı tarihin, adı üstünde yazanların tarihi olduğunu ve daha bir sürü şey söylüyor roman. Kimine ironi, kimine tespit, kimine öngörü, kimine eleştiri diyebileceğiniz bir sürü aforizma yakalayabilirsiniz kitapta. Maalesef ben, kitap bana ait olmadığı ve ilk okuyan kişi ben olduğumdan altını çizemedim ve hafızam da hayli zayıf olduğundan ‘efendim Orwell, 1984’de şöyle demişti ‘ diye bir aforizma patlatamayacağım büyük ihtimalle…

Efendim sizler nasıl diyorsunuz yani spoiler olabilir söyleyeceğim şey. Mutlu bir son beklerdim sonunda ama olmadı ve sistem kazandı maalesef. (Sistem, sistem dediğimiz şey ne ki acaba? Hayali bir düşmanla mı savaşmaya çalışıyoruz yoksa, adına ne dersen de işleyen bir sistem varsa eğer, o sistemin dişlileri bir gün arıza yapabilir, neticede sistemi işleten mekanizma insan)

Düşünerek, sindirerek okuyacağınız 1984’de ilgililer için çok şey var, okuyun derim ben, düşünce yelpazenizi genişletecektir eminim…


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s