Tesirsiz Parçalar-Ali LİDAR

Tatilde bir çırpıda okuduğum Tesirsiz Parçalar kitabından bahsetmek istiyorum.Murat Menteş için gittiğim Samsun Kitap Fuarında tanıştım Ali Lidarla…Söyleşi de Murat Menteşle beraberlerdi.Sözü genelde Murat Menteşe bırakmıştı ama edindiğim izlenim “güzel insan” olmuştu ve o günden sonra internetten şiirlerine ve yazılarına gözatmaya başladım.Profili ilgimi çekmişti, solcu ama ferdi Tayfur dinleyen, hayatını kitaplarla bezemiş, hiçbirşeyi ciddiye almadığını söyleyen hatta hayatı ciddiye aldığım gün kafama sıkarım, öğretmenliği ciddiye aldıım gün istifa ederim, yazmayı ciddiye aldığım gün yazmayı bırakırım diyen deli bir adam Ali LİDAR.Hem şiir kitabını hem yazılarının olduğu kitabı almıştım ama maalesef şiir kitabını kaybettim.Şiirlerinde tarzı sanki biraz Yılmaz Erdoğan tarzını çağrıştırdı bana.Yazılarının olduğu kitabı bir çırpıda bitirdim.O kadar hayatın içinden ki, galiba ben hangi tür kitap olursa olsun için de hayatı yakalayabildiğim kitapları çok seviyorum ve tesirsiz parçaları çook sevdim.Ufak ufak yazılardan oluşuyor kitap. Çoğunlukla yaşadıklarını yazmış, bazısında düşünce dünyasını. Çok güldüğüm yazılar oldu. Kimi depresif, kimi sorgulayıcı, kimi dalga geçen, kimi geçmişten itiraflar olan (adına ve türüne ne diyeceğimi bulamadım, deneme olabilir belki) bir dizi yazıdan oluşan bu kitabı çok sevdim ve herkese tavsiye ediyorum. Beher seviyede içki ve sigara içtiğinden, mütemadiyen iddia ve at yarışı oynadığından, Kafka okuyup Ferdi dinlediğinden bahseden bu adamı pek sevdim ben. Bu arada ben eskiden küfüre çok önyargılıydım, şimdilerde öyle düşünmüyorum. Bunu şunun için söylüyorum, gayet güzel küfür ediyor bazı yazılarında(güzel küfür edilir mi derseniz, ne bileyim bana öyle geldi işte ).


Tesirsiz Parçalar-Ali LİDAR’ için 2 yanıt

  1. Ali Lidarın ferdi kafka aşamalarını 80 ler tek kanalı ile 90 ların o çok yönlü açılımını bir arada yaşayan bizlerin hikayesine benzetiyorum, siyahı beyazı ile sahici bizden ve samimi… Yılmaz Erdoğan konusunda katılmıyorum, reel Ali Lidar hayatta…

    Beğen

  2. İnternette şiirleri ile keşfettiğim, soran kadından alıp okuduğum kitabıyla samimi, bizden biri ve tesirli parçalar üretebildiği kanısına vardığım, parlement ve tuborg içmeyi seven şair/şahıs… “…Parkın üzerinden siyahın bir sürü tonu geçti. Sıkılıp eve döndüm, kumandaya gitti elim, ekrandan peş peşe programlar geçti. Önümden elinde çay bardağıyla annem geçti. Uzaktan trenler geçti. İçimden kısık sesle söylenen şarkılar geçti. Hatta bir ara içim geçti. Beklerken bir sürü şey geçti, zaman bir türlü geçmedi.” tesirli bir parçası:)

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s